Wartości w rekrutacji

Dużo się ostatnio mówi o rekrutacji w oparciu o wartości. Czy to nowa moda? A może konieczność? Dlaczego to takie ważne, żeby poruszać ten temat w rekrutacji?

Z CV kandydata możemy się wiele dowiedzieć o jego kompetencjach. Wyczytamy z pewnością to, jakie sukcesy odniósł.

Ale czy dowiemy się jakim jest człowiekiem?

Jak buduje relacje?

Co jest dla niego ważne w pracy z zespołem oraz z przełożonym?

Raczej nie.

A na te pytania otrzymamy odpowiedź pytając o wartości.

Co zyskamy?

– Mniejsze ryzyko pomyłki rekrutacyjnej.

– Większą świadomość dopasowania postawy, potrzeb i motywacji kandydata do tego, co może mu zaoferować przełożony i organizacja.

Od poziomu tej zgodności zależy często późniejsza jakość pracy, efektywność i zaangażowanie nowego pracownika. Dzięki temu możemy uniknąć późniejszych rozczarowań, zmarnowanego czasu i pieniędzy czy też nadszarpnięcia wizerunku pracodawcy.

W jaki sposób poznać prawdziwe wartości kandydata? Co warto zrobić podczas rozmowy, aby poznać co naprawdę dla naszego kandydata jest ważne w pracy i w życiu?

Warto zacząć od zbudowania atmosfery otwartości, szczerości i zaufania, po obu stronach, aby poznać to co dla nas najważniejsze.

A potem:

  1. Włącz ciekawość drugiego człowieka – nie tylko jako pracownika, ale przede wszystkim jako osoby – kim jest? Co sprawia, że znalazł się w tym, a nie innym miejscu życia? Jak wygląda jego codzienność? Jego historia, zwłaszcza w kontekście wyborów i decyzji.
  2. Poznaj kandydata trochę tak, jak chcesz poznać nową osobę przy kolacji/kawie i sprawdź czy faktycznie mamy o czym rozmawiać i chcemy się spotkać kolejny raz.
  3. Słuchaj – również między wierszami – i własnej intuicji. O czym mówi? A o czym nie mówi? Jaki temat rozwija nadmiarowo, a jakiego unika?
  4. Zadawaj pytania pogłębiające. Na pytanie „co jest dla Ciebie ważne w pracy?” nie zatrzymuj się na pierwszej odpowiedzi. Dopytaj o kolejne rzeczy, co jeszcze się kryje za wartościami? Zwykle w pierwszych 3-5 odpowiedziach mówimy o tym, co jest najprostsze i deklaratywne, dopiero w kolejnych zaczynamy docierać do tego co mamy głębiej ukryte.
  5. Przygotuj sobie listę różnych wartości i zaznacz, te na których najbardziej Ci zależy u kandydata. Wokół nich prowadź część rozmowy, weryfikując czy są one również ważne dla kandydata. Np. jeśli wartością w firmie jest zaufanie można zadać pytania „Co w jego życiu ułatwia/utrudnia zaufanie innym?”, „Po czym poznaje, że ktoś mu ufa?”, „Jak postępuje, gdy ktoś zawiedzie jego zaufanie?”, „Jak sam sprawia, żeby ludzie mu ufali?”

Jako liderzy procesu rekrutacji potrzebujemy mieć w świadomości, że jesteśmy odpowiedzialni, nie tylko za „dostarczenie” odpowiedniego kandydata do zespołu, ale również za przyszłość tej osoby. Jesteśmy zatem zobowiązani szczerze mówić o wartościach firmy, aby dać kandydatowi szansę podjęcia właściwej decyzji, również dla niego.

Osoba rekrutująca tworzy środowisko, które sprzyja lub utrudnia znalezienie wspólnej przestrzeni do komunikacji. Jest twarzą wizerunku pracodawcy i wyznawanych przez firmę wartości. Innymi słowy stanowi pierwsze sito weryfikacji, czy kandydat i firma mają ze sobą po drodze, aby ostatecznie realizować wspólnie swoje cele – biznesowe i osobiste.

Jeśli chcesz poczytać więcej o wartościach – zapraszamy tu: https://www.togetherconsulting.pl/do-pobrania

A jeśli potrzebujesz wsparcia w rekrutacji lub przeszkoleniu swoich rekruterów – skontaktuj się z nami.

ewa.poplawska@togetherconsulting.pl

  • Matylda Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *