Jak zatrzymać na dłużej wewnętrzny spokój?

Spokój wewnętrzny to stan, w którym czujemy, że wszystko jest dobrze, na swoim miejscu. Przejawia się uczuciem ulgi, rozluźnienia, akceptacji. Łatwo go w sobie pielęgnować, kiedy wszystko dzieje się tak, jak być powinno – według nas. Kiedy wszystko zdaje się być pod „kontrolą”.

A co, kiedy rzeczy i sprawy „wymykają nam się z rąk”?

Spokój wewnętrzny burzy nam coś, co dzieje się nie po naszej myśli. Czyjeś zachowania; sytuacje, które rodzą dylematy; zewnętrzne otoczenie, które nie działa zgodnie z naszym wyobrażeniem i oczekiwaniami. I właśnie te niespełnione oczekiwania rodzą frustracje, złość, niezgodę, wywołują niepewność…

Jak radzić sobie z pojawiającym się niepokojem i stresem?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że nie istnieje coś takiego jak „kontrola”.
W sytuacjach, które nas przerastają potrzebujemy umieć znaleźć odpowiedź na pytanie: „Na co mam wpływ?”.

Zachowania innych osób i wiele sytuacji są poza naszym wpływem. Jeśli naprawdę przyjmiemy to do wiadomości, będziemy w stanie odpuścić martwienie się i niepotrzebne angażowanie własnej energii. Frustracja jakiej doświadczamy, kiedy nie mamy wpływu jest pożywką dla stresu i napięcia. Działanie tam, gdzie mamy wpływ, daje nam poczucie sprawczości i jest źródłem pozytywnej energii.

Skup się zatem na tym, co zależy od Ciebie: Twoim samopoczuciu, Twoich decyzjach, Twoich reakcjach.

A w sytuacjach poza Twoim wpływem, zadbaj o:

  1. swoje ciało – wyśpij się, idź na spacer, medytuj, oddychaj, nasyć je przyjemnymi smakami – zadbane ciało rozluźnia mięśnie i wysyła sygnał do mózgu, że „wszystko jest ok”;
  2. wdzięczność za to, co masz – zdrowie, uśmiech, bliskich, pracę, marzenia, oddech; skup Twoje myśli na „tu i teraz”. Doceniając to, co masz w codziennym życiu ładujesz baterie spokoju;
  3. małe przyjemności – każdy na nie zasługuje!

Od swoich klientek często słyszę „łatwo powiedzieć! Ale jak to zrobić?”.

Odpowiedź jest jedna – krok po kroku. Bez oczekiwań, że powinnam działać i myśleć inaczej. Nasze codzienne funkcjonowanie to nawyki – wyuczone, powtarzalne zachowania i działania, które prowadzą nas do lepszego samopoczucia.

Odpowiedz sobie na pytanie: „Co najszybciej i najłatwiej wywołuje we mnie wewnętrzny spokój?”. Znajdź sposób na siebie i dbaj, aby zacząć to robić – małymi krokami.

A w sytuacji trudnej zapytaj siebie: „Czego potrzebuję dla siebie w tej chwili?” – i daj to sobie.

Dagmara Kołodziejczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *