Jak zatrzymać na dłużej poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to relacja z samym sobą kształtowana przez myśli o sobie, emocje oraz zachowania. Wyraża się w miłości do siebie, dbaniu o siebie, poznawaniu i realizowaniu własnych potrzeb. Składa się na nie wiele czynników m.in. akceptacja siebie, poczucie sensu tego co robię, odpowiedzialność za siebie i swoje życie… o każdym z tych aspektów można by napisać książkę.

Jak się ma moje poczucie wartości? Jak i co ja właściwie o sobie myślę i czuję?

Wzmacnianie własnej wartości wymaga spotkania się ze sobą, wyjścia ze skorupki ochronnej i przyjrzenia się zasobom i brakom, możliwościom i ograniczeniom. Poczucie własnej wartości to nie przekonanie, że jestem super we wszystkim i nic nie muszę zmieniać. To świadomość tego, że w jednych rzeczach jestem naprawdę dobra, a w innych nie. To znajomość zarówno mocnych stron – czyli tego, co lubimy robić, co daje nam poczucie mocy, jak i słabości – czyli robienie, tego co moc nam odbiera i wrzuca w poczucie bycia słabym. To decyzja o tym, co chcę zmieniać, rozwijać i pielęgnować.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na poczucie własnej wartości. Możemy je wzmacniać, wymaga to decyzji i konsekwentnego działania w poznaniu siebie. Tego co nas kręci i kreowaniu życia zgodnie ze swoimi celami, wartościami i marzeniami.

Tym, co najczęściej osłabia nasze poczucie własnej wartości są nasze ograniczenia, do których przywiązujemy dużą wagę. Nakładamy na siebie nierealne oczekiwania albo oczekiwania innych wobec nas. Windujemy swoją poprzeczkę zamiast skupić się na tym, co naprawdę nas buduje i nakręca.

Nasze porażki, za wysoko postawione cele, niespełnione oczekiwania (własne lub innych) są pożywką dla naszego prywatnego gremlina. On żywi się naszymi wątpliwościami, słabościami, niezdecydowaniem. Im większą siłę mu dajemy, tym bardziej się rządzi i panoszy, a nam trudniej zawalczyć o pewność, że jesteśmy wartościowi tacy jacy jesteśmy.

Potknięcia będą zawsze, potrzebujesz tylko wiedzieć, dokąd zmierzasz! Twoim celem jest poczucie, że jesteś wartościową osobą, która zasługuje na dobrostan w życiu. Warto żyć takim życiem, które Ciebie cieszy. Doceniaj swoje starania, osiągnięcia i zauważ jak wartościową osobą jesteś już teraz – dla siebie i dla innych.

Sześć filarów poczucia własnej wartości” Nathaniel Branden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *