„Jak utrzymać na dłużej odwagę do działania?”

Czym jest odwaga? Przekraczaniem własnych granic. Okazywaniem własnej wrażliwości. Podejmowaniem działań, które mogą wystawić nas na ocenę, krytykę, niezrozumienie. Pokazywaniem siebie innym.

Z odwagą wiąże się pewność siebie i wiara w to, że nawet jeśli nie osiągnę zakładanego sukcesu, poradzę sobie.

Odwaga to również wrażliwość wynikająca z możliwości poniesienia porażki. Innymi słowy mimo ryzyka, że nie osiągniemy celu, podejmujemy odważne działanie narażając się na smutek, zawód, rozczarowanie…

Odwaga to działanie mimo lęku, który czai się w naszej głowie gotów przypomnieć nam w każdej chwili o naszych słabościach, ograniczeniach, dotychczasowych porażkach.

Bez lęku nie ma odwagi.

Lęk rodzi się w naszej głowie z wyobrażenia o czymś. Jest efektem założeń. Naszej wewnętrznej narracji i kręconych w głowie filmów. Nie jest oparty na niczym realnym, ani na faktach tylko na naszych przypuszczeniach i przeszłych doświadczeniach.  Z nich rodzą się przekonania, którymi kierujemy się często w sytuacjach wymagających zmiany, wyjścia ze strefy komfortu. To nasze wewnętrzne gremliny, które przyjmują, że to co wydarzyło się kiedyś, na pewno wydarzy się i teraz… jeśli w dzieciństwie ugryzł Cię piec, Twój gremlin każe omijać Ci wszystkie psy. Jeśli kiedyś w szkole ktoś wyśmiał Twoje wystąpienie przed klasą, będzie unikać wystąpień publicznych jak ognia.

Gremlin skutecznie sprawi, żebyś zapomniała o wszystkich pozytywnych wspomnieniach – zabawie ze szczeniakiem, gromkich brawach po recytacji wiersza… o tym wszystkim co świadczy o Twoich sukcesach.

Chcąc pielęgnować w sobie odwagę warto zatem wzmacniać pozytywne przekonania budując je na swoich dotychczasowych osiągnięciach.

Brak odwagi oznacza brak zaangażowania się w swoje własne życie… jeśli zatem chcemy żyć po swojemu potrzebujemy zadbać o swoje gremliny, aby pozwoliły nam żyć odważnie.

Zadanie:

„Jak poskromić swojego Gremlina?”

– rozpoznaj go w sobie – jakie jest jego ulubione hasło? „I tak Ci się nie uda…!” „Ty niby miałbyś/miałabyś to zrobić?! Nie żartuj! Weź nic nie rób bo się tylko wygłupisz” „A nie mówiłem, że Ci nie wyjdzie, teraz to dopiero będą się śmiać…” – znasz te głosy? Może Twoje brzmią podobnie?

– jak już go zlokalizujesz – podziękuj, że jest J bo w gruncie rzeczy on chce o Ciebie dbać – żebyś nie zrobiła czegoś głupiego, żebyś nie podjęła bezsensownego wysiłku, żebyś nie stała się od kogoś lepsza!!

– jak podziękujesz i rozpoznasz, o co ważnego dba Twój gremlin zacznij wzmacniać przekonanie, że możesz podejmować wyzwania (niejedno już w życiu za Tobą); że możesz się rozwijać i być coraz bardziej sobą; że możesz być autentyczna bo jesteś wartościowa taka jaka jesteś (To prawda!!)

– wzmacniając pozytywne przekonania – podejmuj ryzyko i wyzwania doceniając siebie za codzienną pracę i małe sukcesy.

„Poskramianie swojego gremlina” Rick Carson

„Z wielką odwagą” Brene Brown

 

Dagmara Kołodziejczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *