Jak na dłużej utrzymać determinację do dbania o własne potrzeby i marzenia?
Wiosenny zryw. Noworoczne postanowienia. Letnia energia do działania. Wszystkie to znamy. Odpala nam się nagła chęć zadbania o siebie. A potem często gaśnie równie szybko jak się odpaliła.
Z jakiegoś powodu te nasze potrzeby i marzenia rozpalają się na chwilę, by za moment znów zblednąć wobec codziennych obowiązków i wiecznej gonitwy za zadaniami.
Co sprawia, że tak się dzieje i jak to zmienić?
1) określ czego naprawdę chcesz!
Może być tak, że dana potrzeba nie jest wcale dla Ciebie aż tak ważna. Są inne, które wyprzedzają ją w hierarchii. Jeśli np. postanawiasz zacząć ćwiczyć, biegać, chodzić na siłownię (każdy z nas to zna) i nie możesz się do tego zabrać albo po kilku treningach odpuszcza, to powodem może być brak realnej motywacji do tego. Oznacza to, że coś sobie postanawiasz, bo wydaje Ci się powinnaś/powinieneś, a nie chcesz i nie potrzebujesz.
Innymi słowy łatwiej realizować te potrzeby, które połączone są z żywą (nie deklaratywną) wartością, która napędza nas do działania. Jeśli Twoją wartością będzie dobre samopoczucie i naprawdę będzie Ci na nim zależało, to możesz je realizować poprzez sport. Ale równie dobrze dobre samopoczucie może być związane z czytaniem książki na kanapie, spotkaniem z przyjaciółmi, graniem na komputerze. Potrzebujesz więc wiedzieć czego naprawdę chcesz.
2) nadaj swojej potrzebie, marzeniu wysoki priorytet
Jeśli odpuszczasz swoje potrzeby i marzenia na rzecz innych, to oznacza, że samą/samego siebie stawiasz na ostatnim miejscu. I ważniejsze jest dla Ciebie dbanie o innych, niż o swoje potrzeby i marzenia. Pytanie tylko, jak długo będziesz w stanie to robić? „Z pustego i Salomon nie naleje.” Warto zatem uznać, że Twoje potrzeby i marzenia są równie ważne jak innych, nadać im wysoki priorytet i zadbać o ich realizację.
3) wymówki, wymówki, wymówki… bądź szczera sama/sam ze sobą
Brak czasu, brak energii, inne obowiązki do zrobienia – to najczęściej wymówki, którymi bronisz się przed podjęciem wysiłku i wyjściem ze strefy komfortu. Realizacja potrzeby lub marzenia wiąże się z decyzją, planem i działaniem. Jeśli coś jest dla Ciebie naprawdę ważne znajdź zasoby do realizacji. Jeśli nie, szczerze przed sobą przyznaj, że odpuszczasz.
Pamiętaj: „nic nie musisz, wszystko możesz, pytanie czy chcesz? A jeśli tak to po co?”
4) co karmi Twój mózg?
Sprawdź, jaki masz system nagradzania mózgu. Innymi słowy potrzebujesz wiedzieć, co sprawia Ci przyjemność i to realizować. Jeśli realizacja jakiejś potrzeby nie sprawia Ci przyjemności – odpuść. Twój mózg na pewno będzie ją bojkotował, bo nie uruchamia Ci się system nagrody – czyli nie warto w to inwestować czasu ani energii. Chyba, że chcesz wyrobić w sobie nowy nawyk – wtedy potrzebujesz włożyć w to wysiłek – ale to już inna historia.
Dagmara Kołodziejczyk